Alapvetően, minden padlónak megvan a maga ápolási módja
Parketta esetén:
A parketták – itt most a hagyományos tömörfa lécparkettáról beszélünk – általában, lakkozott felülettel készülnek. Annak érdekében, hogy ezt a felületet meg tudjuk védeni, legalább heti egyszer, egy alapos takarítást kell végezni. Ez azt jelenti, hogy alaposan felporszívózunk, majd egy felmosó vödörbe – ami általában 10 liter vizet tartalmaz – egy kupaknyi Sofix padlóápolószert (Tescóban kapható) keverünk. A kereskedelemben kapható Vileda szettel áttöröljük, http://www.vileda.com/hu/ ami egy felmosó fejből és a hozzá tartozó nyélből áll.
Fontos! A felmosó fej csak enyhén legyen nedves!
A bő vizes felmosást, egyik padló sem bírja és ebből a későbbiek folyamán, a padló károsodása származhat.
Laminált padló esetén:
A laminált padló ápolása, lényegében megegyezik a parkettáéval. A különbség csak annyi, hogy a Sofix padlóápolószer kiválasztásánál, a laminált padlóra való ápolószert kell megvennünk.
Viszont itt is kerülnünk kell a bő vizes felmosást. Tévhit, hogy a laminált réteg megvédi a padlót a víztől.
Ha a laminált padló szélei elkezdenek feldomborodni, valószínűleg túl sok vizet kapott.
Olajozott vagy viaszos padlók esetén:
Az olajbevonattal készült padlóknál, érdemes a kivitelezőt megkérdezni, hogy milyen padlóolajjal készült a felület kezelés. Minden olaj típusnak más-más az ápolószere.(austro link)
Általában, az olajozott felületet a kivitelezés során viaszolni is szokták, hogy keményebb felületet kapjanak.
A viaszolt felület ápolása:
Alapos porszívózás után, tiszta, langyos vízzel benedvesített ronggyal áttöröljük.
Időnként megtehetjük, hogy a kisgép kölcsönzőből kiveszünk egy több tárcsás kefével felszerelt gépet és ezzel átpolírozzuk a felületet.
Milyen gyakran végezzünk tisztítást, ápolást?
Gyakorlatilag, ez attól függ, mennyire van igénybe véve a padlónk. Egy nagy forgalmú helyiséget nyilvánvalóan többször kell takarítani, ápolni, mint egy lakótéri szobát.
Lakótérben:
Fapadlók és laminált padlók esetén, heti egy alkalommal, szennyeződés mértékétől függően.
Irodákban, bolti eladó helyiségekben, tantermek és nagyobb forgalmú helyiségeknél napi rendszerességgel.
Olajozott és viaszolt padlók esetén, heti egy alkalommal lakótérben.
Évente egyszer újra viaszolás polírozással (csak szakember!)
Évente egyszer érdemes újraviaszolást végezni, polírozással. Ezt csakis szakember végezheti.
Mi a teendő, ha súlyosan/mélyebben megsérült a padlónk?
Faparkettáknál:
Sajnos a faparketták mélyebb sérüléseit, csak a felület teljes csiszolása és lakkozása által lehet eltüntetni. Kisebb karcolások esetén, meg lehet próbálkozni a felület polírozásával majd lakkozásával rendben hozni a parkettát, de nagyobb sérülések esetén kérje szakember véleményét, segítségét!
Kisebb karcolások esetén, meg lehet próbálni a felületet polírozni majd lakkozni, így rendbe hozni a parkettát, azonban nagyobb sérülések esetén feltétlen kérje szakember véleményét, segítségét!
Laminált padlónál:
Kisebb karcolások esetén, a parketta szakboltokban kapható polírozószerek igénybe vételével és a felület átpolírozásával, rendbe hozható a padlónk.
Nagyobb sérülések esetén, szintén a parketta szakboltokban kapható javító krétákból válogathatunk, a padlónk színe szerint. Ha ezzel sem sikerülne eltüntetnünk a sérülést, akkor ki kell cserélni a sérült lapot, ehhez azonban szakemberre van szükségünk.
Probléma illetve kérdés esetén, kérje szakemberünk segítségét: +36 70 935 5455